Jak zapewnić bezpieczeństwo w salonie kosmetycznym przy COVID19

Jak zapewnić bezpieczeństwo w salonie kosmetycznym przy COVID19

Od kiedy zaczęły się pojawiać informacje na temat planów  otwarcia salonów kosmetycznych, wiele przedsiębiorców w branży beauty, zaczęło sobie zadawać pytania:

  • “czy to bezpieczne?” 
  • “jak się zabezpieczyć przed wirusem?”

Sama jako właścicielka salonu beauty zaczęłam sobie zadawać to samo pytanie… w końcu bezpieczeństwo przede wszystkim!

Czy da się działać bezpiecznie? Co z naszymi przytulnymi salonami? Co zrobić ze sprawą dezynfekcji powierzchni? Jak sobie pomóc? I…czy mnie na to stać?

Moje drogie! Zawsze powtarzam, że jestem zwolenniczką rozsądnego wydawania pieniędzy i szukania rozsądnych rozwiązań. 

Żeby wprowadzić odpowiednie zalecenia, wcale nie trzeba wydać milionów, zwłaszcza jeśli teraz liczymy się z każdym groszem. 

Wiele rozwiązań jest tak naprawdę nie tylko w naszych rękach, ale także w rękach klientki, której także zależy na bezpieczeństwie. Co zatem zrobić?

Przede wszystkim najpierw zrozumieć jak wirus się rozprzestrzenia i na tej podstawie wprowadzić odpowiednie środki zapobiegawcze!

Możliwe drogi zarażenia:

  • Droga kropelkowa (poprzez wydzielinę)
  • Poprzez błonę śluzową

Czyli przede wszystkim zagrożeniem jest jakiekolwiek kichnięcie lub… dotknięcie dłońmi zakażonego miejsca i przeniesienie bakterii w stronę naszej śluzówki (np. zatarcie oka lub nosa).

 

 

Co zastosować w ramach bezpieczeństwa (pomysły)

  1. BEZDOTYKOWY DOZOWNIK do MYDŁA – w łazience czai się najwięcej bakterii, a dotykanie ręką dozownika, niestety nie pomaga. Warto zainwestować w bezdotykowe dozowniki, przy których jak najmniej dotykamy powierzchnię na której mogą się znajdować bakterie. Na Allegro znalazłam dozowniki w super cenach nawet od od 50zł. Napewno droższe dozowniki będą bardziej przemiałowe, jednak licząc się z kosztami, lepiej zacząć od tańszej opcji.

 

02. BEZDOTYKOWY DOZOWNIK DO PŁYNU DO DEZYNFEKCJI

Taki sam dozownik jak na mydło, możesz śmiało wykorzystać do płynu do dezynfekcji. Powinien stać przy recepcji i w toalecie. Dzięki czemu klientki nie będą mieć kontaktu bezpośrednio z butelką na której mogą być zarazki.

03. MASECZKI DLA CIEBIE I KLIENTEK

Maseczka powinna chronić Ciebie i klientkę, dlatego obydwie powinnyście je mieć. Ponieważ ceny maseczek są ostatnio kolosalne, warto poprosić klientkę, aby na zabieg przyszła ze swoją maseczką – powinna taką mieć, ponieważ wg. najnowszych zaleceń, nikt nie wyjdzie z domu bez takiej maseczki. Przy 4-5 klientkach możesz w ten sposób dziennie zmniejszyć koszty o około 50-100zł. 

04. DEZYNFEKCJA KLAMEK

To podstawa! Przed każdą klientką powinnaś zdezynfekować klamki zarówno w środku jak i na zewnątrz swojego salonu. Pamiętaj – to ważne dla Ciebie i innych.

05. RĘKAWICZKI

Jeśli do tej pory pomijałaś ten temat – już nie możesz:/. Do każdej klientki użyj jedną parę rękawiczek jednorazowych. 

06. JEDNORAZOWE RĘCZNICZKI LUB … SUSZARKA

Ceny jednorazowych ręczniczków niestety nie są miłe, a tego typu forma kontaktu z dłońmi jest jednak potrzebna w ramach bezpieczeństwa. Jeśli chcesz ograniczyć koszty – zakup suszarkę do dłoni. Koszt zróżnicowany – od 100zł-1800zł. Wystarczającą kupisz na Allegro za ok.500zł.

07. JEDNORAZOWE PRZEŚCIERADŁA LUB – PRZEŚCIERADŁO Z BAWEŁNY SZPITALNEJ

Kochamy nasze rzęsowe kołderki! Są cieplutkie i milutkie, jednak niestety także wielorazowe. Jeśli nadal chcesz ich używać, pozostaje Ci albo prać każdą po każdej klientce, albo – zastosować inne rozwiązanie – tzw. POSZWĘ.

Poszwą może być prześcieradło jednorazowe podfoliowane (koszt ok 3 zł) lub Specjalne Antybakteryjne prześcieradło medyczne 95C z wysokiej jakościowo bawełny. 

To bawełniane kosztuje ok 30 zł, ale może być wielokrotnie prane w temperaturze 95 stopni, co zabija zarazki. Wystarczy owinąć nim kołderkę i prać po każdej klientce (co jest łatwiejsze niż z praniem kołderki). Jeśli wolisz szybszą formę – prześcieradło jednorazowe wyrzucasz ;). 

08.POKROWCE NA BUTY.

Tzw. szpitalne woreczki. Choć może nie są eleganckie, to jednak klientka najwięcej bakterii może przenieść na obuwiu, a Ty możesz je przejąć chociażby zmieniając podkład jednorazowy. 

W Polsce tego typu sprzęt wychodzi dość dużo (ok.4-5 tyś) jednak na aliexpress kupisz go w dobrej cenie a nawet w różnych kolorach.

09. JEDNORAZOWA ODZIEŻ

Pomimo uwielbienia ślicznych fartuszków kosmetycznych, pora przeprosić się z jednorazową odzieżą. 

Tego typu Fartuszki to jednorazowy koszt 15-30 zł zakupu na terenie Polski. 

Pamiętaj, że kupując więcej sztuk możesz zapłacić mniej, dlatego warto zrobić zakupy zbiorowe. 

10. ANKIETA ZDROWOTNA KORONAWIRUS.

Domyślam się, że w swoim salonie prowadzisz Karty Klienta zgodnie z RODP. Warto aktualnie dodać do nich zał. w postaci ankiety zdrowotnej. Stworzyłam taką dla Ciebie! Możesz ją bezpłatnie pobrać podając jedynie swój email :). 

.

Jak poradzić sobie z kosztami?

Wiele z Was pyta czy podnosić ceny po epidemii. Pewnie za jakichś czas będzie to słuszne, jednak w aktualnej sytuacji, podniesienie cen będzie strzałem w kolano.

Co zatem zrobić jeśli same koszty zakupu jednorazowych akcesoriów mogą zwiększyć nam koszty średnio 20-30zł na klientkę?

Wprowadzić dodatkowe PAKIETY OCHRONNE – płatne i obowiązkowe. 

Warto aby 1 pakiet zawierał:

maskę dla klientki, prześcieradło jednorazowe lub wielokrotnego użytku, które klientka weźmie do domu, ochraniacze itp.

Natomiast drugi np. samo prześcieradło. 

Dlaczego? Bo wiele z tych rzeczy klientka ma już w domu i może wykorzystać także na zabiegu, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jeśli zrozumie skąd większa cena – albo zakupi pakiet albo weźmie swój domowy. 

 

Życzę Wam odżywiania swoich biznesów wraz z zachowaniem BEZPIECZEŃSTWA! 

 

2 Responses

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *